مشاوره

هشدار آتش‌نشانی درباره نگهداری مواد ضدعفونی کننده در خودرو

پس از شیوع کرونا، استفاده از مواد ضدعفونی کننده در بین مردم افزایش چشم‌گیری داشته است و این مواد را همیشه همراه خود حمل می‌کنند. یکی از جاهایی که این مواد ضدعفونی‌کننده اشتعال‌زا ممکن است خطرساز شود، خودرو است.

سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران در گفت‌وگو با ایسنا درباره خطر نگهداری الکل و محلول‌های ضد عفونی در خودروها اظهار کرد: پس از شیوع ویروس کووید۱۹  موادضدعفونی کننده حاوی الکل یکی از موادی است که شهروندان برای ضدعفونی کردن دست‌ها و سطوح از آن استفاده می‌کنند. به طوری که در بسیاری از خودروها ضدعفونی کننده‌های الکلی موجود است.

او گفت: با گرم‌تر شدن هوا خطر نگهداری این مواد در خودروها نیز افزایش پیدا می‌کند. هر چند این مواد خودبه خود آتش نمی‌گیرد اما اگر تحت شرایط خاصی در معرض نور خورشید قرار بگیرند امکان آتش گرفتن آن‌ها وجود دارد. بر این اساس اسپری‌های ضدعفونی کننده، بطری‌ها و ظروف حاوی الکل که در خودرو نگهداری می‌شوند، ممکن است منفجر یا دچار آتش‌سوزی شوند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران با بیان این که الکل قدرت انفجار زیادی ندارد اما در شرایط خاص باعث آتش‌سوزی می‌شود،اظهارکرد: اگر الکل در فضای بسته‌ای مثل خودرو زیر تابش مستقیم نور آفتاب قرار گیرد، سرعت تبخیرش افزایش پیدا می‌کند و ترکیب قابل اشتعالی را ایجاد می‌کند. در این شرایط اگر از منبعی حرارتی مثل فندک و کبریت استفاده شود بخار الکل موجب وقوع حریق می‌شود.

وی افزود: در شرایطی که مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل داخل خودرو در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند، شیشه‌ها مثل ذره‌بین عمل می‌کنند و حرارت را چندین برابر افزایش می‌دهند. پس خطر این دسته از آتش سوزی‌ها وجود دارد.

ملکی در پایان گفت: تاکید ما به این است که شهروندان مواد ضدعفونی کننده را داخل خودرو رها نکنند همچنین همانطور که پیش از این هشدار داده بودیم نباید این مواد در دسترس کودکان قرار داده شود هم‌چنین زمانی که قصد دارند دست‌های خود و سطوح داخل خودرو را ضدعفونی کنند بهتر است پنجره‌ها باز باشد یا در صورت امکان این اقدام را خارج از فضای خودرو انجام دهند.

 

با خرید بیمه بدنه اتومبیل حتی نگران دزدیده شدن و آتش گرفتن اتومبیل خود نباشید.

برای صدور نقد و اقساط یا تمدید بیمه‌های خود با شماره‌های ۷۷۲۸۶۷۴۴ و ۰۹۳۵۲۱۳۸۳۶۱ تماس بگیرید یا در تلگرام و واتس‌آپ با ما در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =