زلزله

فرار نکن؛ زلزله فیلم هالیوودی نیست

امروز چهارشنبه که از خواب بیدار شدم متوجه زلزله ۴.۲ ریشتری کرج شدم. اما نکته عجیب برای من مصدومیت ۴۶ نفر در این زلزله خفیف بود، مصدومانی که در هنگام فرار حادثه دیده بودند. این اتفاق در زلزله هفته گذشته نیز افتاده بود و ۷۵ نفر هنگام فرار مصدوم شده بودند.

اما چرا این همه مصدوم برای فرار؟ حتما یکی از دلایل اصلی آن آموزش ندیدن ما برای شرایط بحرانی است. واقعیت این است که ما نمی‌دانیم در شرایط وقوع زلزله چه رفتاری داشته باشیم و چگونه از خود و نزدیکان‌مان مراقبت کنیم و در غیاب این آموزش‌ها ما به داشته‌های ذهنی خود رجوع می‌کنیم و اولین داشته ذهنی ما فیلم‌هایی است که دیده‌ایم.

در فیلم‌های هالیوودی مردم هنگام وقوع زلزله همه در حال فرار هستند. ما نیز چنین کاری می‌کنیم. بعد از آن به فروشگاه‌ها هجوم می‌آورند برای آب و غذا و ما هم چنین کاری می‌کنیم. صف‌های پمپ بنزین تشکیل می‌شود و ما هم چنین کاری می‌کنیم. با سرعت از شهر فرار می‌کنند و ما هم چنین می‌کنیم. اما در واقع ما نباید هیچ‌کدام از این کارها را انجام دهیم.

هنگام زلزله قبل از فرار به بیرون باید به نزدیک‌ترین نقاط امنی که قبلا در خانه پیدا کرده‌ایم برویم. کنار ستون‌ها و کنار تخت‌خواب یا میز (زیر میز نه کنار میز)، در راه روها که سقف‌های باریک‌تری دارند، کنار دیوارهای داخلی خانه و … .

بعد از کاهش لرزه‌ها و هنگامی که از شدت آن کاسته شد و توانستیم بدون مشکل راه برویم با احتیاط به سمت راه پله‌ها برویم و از ساختمان خارج شویم.

در فضای باز منتظر پس لرزه‌ها باشیم و اگر خودرو ما در پارکینگ است آن را به خیابان ببریم. به دور از تیرهای چراغ برق و ساختمان‌های بزرگ. دوردور کردن در شهر اصلا به صلاح نیست. هم‌چنین با سرعت نرانیم چون در صورت وقوع زلزله و یا پس لرزه، سرعت موجب انحراف و تصادف ما می‌شود.

هنگام زلزله، پمپ بنزین‌ها یکی از خطرناک‌ترین نقاط شهر هستند. بی دلیل به سمت پمپ بنزین‌ها هجوم نبریم. وقتی با ۱۰ لیتر بنزین می‌توانیم حداقل ۱۰۰ کیلومتر رانندگی کنیم چرا حرص بزنیم.

به فروشگاه‌ها برای خرید آب و مواد غذایی هجوم نبریم. یک بطری آب چندین ساعت ما و خوانواده ما را بس است.

خلاصه مطمئن باشید شرایط زلزله واقعی با فیلم‌ها متفاوت است.

نمایندگی ۶۷۶۱ بیمه ایران با ارسال رایگان بیمه‌نامه زلزله در تمام نقاط تهران آماده ارائه خدمات است.

برای تمدید یا آگاهی از قیمت بیمه آتش‌سوزی و زلزله خود با ۷۷۲۸۶۷۴۴ تماس بگیرید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =