گواهینامه

داشتن گواهینامه برای خرید بیمه ثالث اجباری شد

با توجه به بخشنامه جدید بیمه مرکزی، داشتن گواهینامه برای خرید بیمه شخص ثالث اجباری شد.

بر این اساس از این پس بیمه‌گزار باید برای خرید بیمه ثالث یک گواهینامه مرتبط ارائه دهد.

بیمه مرکزی اعلام کرد: بر اساس بخشنامه صادره ۱۵۳۰۶۶/۴۰۱/۹۹، در مورد وسایل نقلیه زمینی دارای پلاک ملی، شرکت بیمه در زمان صدور بیمه نامه می‌بایست اطلاعات گواهینامه راننده/ رانندگان وسیله نقلیه مورد بیمه (حداقل یک راننده) را از بیمه گزار اخذ و از طریق سامانه سنهاب به بیمه مرکزی ارسال کند.

 لازم به ذکر است که راننده وسیله نقلیه می‌تواند فردی غیر از بیمه‌گزار و یا مالک وسیله نقلیه باشد و انطباق نداشتن مشخصات راننده و بیمه‌گزار به هیچ عنوان مانع صدور بیمه‌نامه نخواهد بود.

هم‌چنین اطلاعات رانندگان وسایل نقلیه که به این ترتیب گردآوری می‌شود صرفا به منظور مطالعات و محاسبات آماری بیمه مرکزی در زمینه صدور بیمه نامه شخص ثالث بر اساس ویژگی‌های “راننده” مورد استفاده قرار خواهد گرفت و بنابراین تاکید می‌شود انطباق نداشتن مشخصات راننده در زمان خسارت با اطلاعات راننده در زمان صدور بیمه‌نامه به هیچ وجه باعث پرداخت نشدن خسارت نمی‌شود و خسارت زیاندیده مطابق مقررات قانونی رسیدگی و پرداخت خواهد شد.

لازم به ذکر است این قانون مشمول کسانی که در حال حاضر بیمه ثالث فعال دارند نمی‌شود و این افراد نیازی به ثبت گواهینامه در بیمه خود و گرفتن الحاقیه ندارند و زمانی که بیمه آن‌ها به پایان رسید برای تمدید بیمه جدید باید گواهینامه ارائه کنند.

2 پاسخ
 1. شهربار گفته:

  سلام سوالی که مطرح است پایان اعتبار گواهینامه رانندگی مانع صدور یا تمدید بیمه شخص ثالث می‌باشد
  شرکت های بیمه آیا به دلیل انقضای اعتبار گواهینامه نمی‌توانند بیمه را تمدید کنند

  پاسخ
  • بیمه ایران نمایندگی ۶۷۶۱ گفته:

   سلام دوست عزیز. شرکت‌های بیمه در هنگام صدور بیمه‌نامه شخص ثالث از مرجع مربوطه که همان راهنمایی و رانندگی است وضعیت گواهینامه را استعلام می‌گیرند و طبیعی است در صورتی که گواهینامه اعتبار نداشته باشد، استعلام داده نمی‌شود.
   پس داشتن گواهینامه معتبر برای صدور بیمه الزامی است.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 1 =